האם יש טרמיטים בחורף?

תוכן עניינים

נטע אברהמי, עורכת תוכן ראשית.

בחורף, כמו שאתם וודאי יודעים זאת לא "עונת המזיקים" כמו באביב-קיץ ואתם עלולים לחשוב (בטעות) שהטרמיטים גם רדומים בתקופה הזאת. אך ההפך הוא הנכון – הטרמיטים אף פעם לא נחים (לא בקיץ ולא בחורף) וכעת נסביר למה חשוב לדעת להגן על הבית שלכם, כן, גם בחורף. 

טרמיטים חיים בכל אזור בארץ (וזה רק מהשיחות שאנו קיבלנו) ומהידע המצטבר שאנו צוברים מימי העיון במשרד להגנת הסביבה. הטרמיטים אוכלים עץ ויכולים (מה זה יכולים, גורמים), גורמים לנזק למבנים, נזק רב למבנים, ספריות, מטבחים, משקופים דלתות ועוד – אז רגע לפני שאתם מוותרים על הדברה בחורף – כדאי שתקראו. 

האם טרמיטים פעילים במזג אוויר קר?

האם הטרמיטים מתים בחורף? – אז התשובה היא חד משמעית לא. אם אתם לא רואים פעילות של טרמיטים זה לא אומר שהם לא קיימים או שהם מתים. מה שקורה לטרמיטים בחורף תלוי ב – 2 גורמים: 

  1. סוג הטרמיט (בארץ הטרמיטים הנפוצים הם התת-קרקעיים והטרמיט הפורמוזי)
  2. מיקום הקן. 

הטמפ' האידיאלית של הטרמיטים וזה נכון לכל הסוגים היא 24 מעלות. 

טרמיטים צריכים מזון על מנת לשרוד, גם בטמפ' קרות (כמונו, אפילו אנחנו צורכים יותר בטמפ' קרות). טרמיטים חיים בחורף אך ברוב המקרים עמוק יותר בתוך האדמה (היכן שהטמפ' נשארת חמימה). ברגע שהטמפ' מתקררת הטרמיטים חופרים עמוק יותר באדמה. יהיה קשה עד בלתי אפשרי למצוא אותם בחורף אך אם חשבתם שהם ימותו בחורף? תחשבו שוב. 

עכשיו בישראל של 2023 (וגם שנים אחורה) החורפים כאן לא כאלו קשים (עד שדצמבר וינואר היו השחונים מזה 50 שנה) ומזג אוויר כזה יכול לעורר את הטרמיטים גם כלפי מעלה (אנו חווינו שיחות בעצמנו לטיפול בטרמיטים). לכן במזג אוויר סטנדרטי, שיש ממש עונת חורף רוב הסיכויים שהטרמיטים יתבצרו להם מתחת לאדמה ויצוצו פעם נוספת עם בוא האביב – אך במזג האוויר של ישראל בשנים האחרונות לא כך הם פני הדברים ויתכן שהטרמיטים גם יעלו אליכם לדירה בין דצמבר – לפברואר. 

איך לדעת אם יש פעילות של טרמיטים – גם בחורף 

טרמיטים צריכים 3 דברים כדי לשרוד (ולחיות טוב): 

  • מים
  • עץ
  • חום

את כל הדברים האלה הבית המחומם שלכם בחורף יכול לספק – ואם יש פעילות כזאת אצלכם השלב הבא הוא שאתם תראו תעלות בוץ

אם אתם לא רוצים להיתקל באותן תעלות בוץ ולדעת מראש אם יש פעילות טרמיטים כן או לא אצלכם בבית, היום, נכון לפברואר 2023 אנו יכולים להתקין אצלכם מלכודות לניטור טרמיטים. המלכודות הללו יפוזרו בגינה שלכם בבית או בחצר הבניין ויאתרו פעילות טרמיטים במידה וקיימת. כל תוכלו להקדים רפואה למכה ואם ימצאו סימני טרמיטים במלכודת תוכלו לבצע הדברת טרמיטים שתקדים את ההרס שאיתו יביאו הטרמיטים לביתכם. 

האם טרמיטים קיימים בחורף? סיכום 

טרמיטים יכולים להראות פחות פעילות בחורף אך אין זה אומר שהם מתים, מתפוגגים או לא קיימים. בטח ובטח בחורף בישראל (שהוא לא כזה חורף בשנים האחרונות) הטרמיטים פעילים ועלולים לצוץ מכל מרווח (בעובי של כרטיס אשראי). אז אם ראיתם פעילות של טרמיטים בחורף – אל תיהיו מופתעים, קחו אחריות ובצעו הדברת טרמיטים עם מזיקיס, כזאת שתתן לכם שקט ל – 5 שנים (לפחות) של אחריות ושקט מטרמיטים ומהנזקים שהם עלולים להביא עימם.

אהתם את הכתבה? מוזמנים להשאיר תגובה:

דילוג לתוכן